Farmio to pierwsze jaja:
- dodatkowo przebadane na antybiotyki
- od kur karmionych paszą bez GMO

 

Co to jest GMO?

GMO
Dowiedz się więcej o żywności modyfikowanej genetycznie i o tym dlaczego warto jej unikać więcej »

Jak obchodzić się z jajkiem?

Banner

7 powodów dla których warto jeść jajka

Poniżej przedstawiamy 7 powodów dla których warto jeść jajka:

1.  Jajko zawiera ogromną ilość różnych składników odżywczych

Jajka nie dość, że są niskokaloryczne, to zawierają 13 witamin i minerałów, wzorcowe białko i antyoksydanty. Są źródłem wielu witamin m. in. A, E, D, K oraz B2, B9 i B12, kwasu pantotenowego oraz składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, cynku i magnezu, selenu i jodu (1). Zjedzone rano jajko dostarcza organizmowi niezbędnych wartościowych składników odżywczych na cały dzień.

Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach, kiedy nasze głowy codziennie obciążone są tak wieloma sprawami, żółtko jaja może zdecydowanie poprawić nasze funkcjonowanie, gdyż jest doskonałym źródłem choliny niezbędnej do prawidłowego działania mózgu.

2.    W jajku znajduje się białko w najczystszej postaci

Jajko to źródło pełnowartościowego białka, łatwo jajka właściwościprzyswajalnego przez organizm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała białko jajka za wzorcowe, przez co wykorzystuje się je jako wzór do pomiaru zawartości aminokwasów w innych produktach. Oczywistym jest fakt, że za wzór zawsze stawia się najlepszą z dostępnych form, w wypadku jakości białka – wzorem jest jajko.

3.  Jajko sprzyja odchudzaniu i pomaga zachować zdrową sylwetkę

Jedno jajo o masie około 60 g to tylko 81 kcal (2). Wzbogacenie odchudzającej diety w białko jaja, przyczynia się do większej stabilizacji poziomu cukru we krwi, co powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez dłuższy czas. Oznacza to, że włączenie jaj do diety może wspomóc proces odchudzania, zapewniając jednocześnie dostarczenie organizmowi białek, które najlepiej wpływają na rozwój masy mięśniowej.

4.  Jajka można wykorzystać w kuchni na tysiące sposobów

Od zarania ludzkości jaja stanowiły ważne i cenne źródło naturalnych składników odżywczych. Dziś potrafimy je przyrządzać na setki sposobów i podawać w rozmaitej postaci jako element dań, przystawek, sałatek czy też jako składniki złożonych kulinarnie potraw. Na polskich stołach bardzo popularne są jajka faszerowane przeróżnymi nadzieniami.

Dziś w Polsce zjadamy w ciągu roku ok. 15% mniej jaj (statystycznie ok. 205 szt./os./rok) niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej (ok. 240 szt./os./rok) (3). Oznacza to, że w tej dziedzinie odżywiania powinniśmy poprawić swoje zwyczaje żywieniowe stawiając na naturalne produkty wysokiej jakości.

5.  Jajko chroni oczy, serce i inne narządy

Żółtko jaja zawiera luteinę, która poprawia widzenie, a także chroni gałkę oczną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB oraz zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Według amerykańskiej jednostki badawczej ENC (Egg Nutrition Center) zawarta w jajku luteina i zeaksantyna mają właściwości obniżające ryzyko wystąpienia raka jelita grubego oraz chorób serca (4).

6.  To natura opracowała te najdoskonalsze formy żywieniowe

Jajko, poza funkcją reprodukcji organizmów, od zawsze było jednym z najcenniejszych elementów diety w łańcuchach pokarmowych, począwszy od mikroorganizmów, przez dinozaury, a na współczesnych drapieżnikach i… ludziach kończąc.

Ta doskonała forma pokarmu jest darem, z którego korzystać powinniśmy bez obaw i w pełni ufając sile natury, której doświadczenia rzędu setek milionów lat są nie do przecenienia w porównaniu z historią ludzkości czy naszej cywilizacji.

7.  Mitem jest, że nie można jeść jajek ze względu na cholesterol

Egg Nutrition Center (ENC) potwierdza bardzo pozytywne dla zdrowia efekty spożywania jaj (4). Zjadanie jednego jaja dziennie jest doskonałym sposobem zapewnienia organizmowi niezbędnych i cennych składników odżywczych. Naukowe opinie dotyczące cholesterolu zawartego w jajach zmieniły się w ostatnich latach. Pomimo, że w jajach znajduje się cholesterol, to zawiera ono również lecytynę, która ogranicza jego odkładanie się w organizmie i redukuje ryzyko związane z występowaniem chorób układu krążenia.

W 2005 roku zmieniły się zasady zdrowego odżywiania opracowywane przez Amerykańskie Towarzystwa Naukowe (5) i zwiększona została zalecana ilość spożycia jaj. W piramidzie żywieniowej, która odzwierciedla te normy, jaja pojawiły się w grupie produktów polecanych w codziennej diecie.

Jedzmy jaja! Na zdrowie!

Polecamy jaja Farmio od kur karmionych paszą wolną od GMO.

---------

(1)  http://thinkegg.com/?lang=pl
(2)  http://jedzmyjaja.pl
(3)  http://www.kipdip.org.pl
(4)  http://www.eggnutritioncenter.org
(5)  The 2005 Dietary Guidelinej for Americans, Dietary Reference Intakes

więcej przypisów »