Jakość Farmio

Przykładamy dużą wagę do jakości naszych produktów, dlatego prowadzimy systematyczne audyty u hodowców, zwracamy uwagę na dobrostan zwierząt i prowadzimy badania jakości produktów w certyfikowanych laboratoriach

Farmio listek

Nasza strategia jakości realizowana jest w obszarach:

  • produkcji opartej o nowoczesne technologie
  • dbania o dobrostan zwierząt
  • badań surowców i produktów gotowych w certyfikowanych laboratoriach
  • minimalizacji uciążliwości produkcji dla otoczenia
  • ochrony środowiska

Jakość
w obszarze
drobiu

Jakość mięsa, które nabywa konsument, jest ściśle związana z dobrostanem zwierząt, dlatego Zakłady Drobiarskie Farmio realizują swoją strategię jakości na każdym szczeblu łańcucha produkcyjnego.

Nasze oczekiwania dotyczące jakości i bezpieczeństwa

Zakłady Drobiarskie Farmio współpracują z wyselekcjonowanymi fermami, będącymi pod stałym nadzorem weterynaryjnym. Fermy te są także regularnie kontrolowane przez specjalistów Działu Kontraktacji Farmio.

Fermy muszą spełniać warunki chowu tzw. „Five freedoms”:

  • wolność od głodu, pragnienia i niedożywienia, poprzez zapewnienie dostępu do świeżej wody i pokarmu, który utrzyma zwierzęta silne i zdrowe
  • wolności od dyskomfortu
  • wolności od bólu, urazów i chorób
  • wolności od strachu i niepokoju
  • wolności wyrażania normalnego zachowania

Zobacz naszą strategię jakości drobiu w praktyce

Chów

Na etapie chowu ważne są warunki, w jakich przebywają zwierzęta, w tym: ilość miejsca, jakość paszy, temperatura, oświetlenie, czystość podłoża, dezynfekcja, itp. Hodowcy kontrolowani są przez zespół zootechników, nadzorujących dobrostan zwierząt oraz bioasekurację.

Transport

Transport żywca realizowany jest przez wyspecjalizowane firmy, które zapewniają jego odpowiednie warunki. Wszyscy przewoźnicy (dostawcy zwierząt do zakładu) posiadają stosowne szkolenia oraz licencje.

Kontrola

Osoby odpowiedzialne za przyjęcie dostaw i ich przekazanie do uboju stale monitorują dobrostan zwierząt i podejmują działania zmierzające do zapewnienia im jak najbardziej humanitarnych warunków.

Produkcja

Zakłady Drobiarskie Farmio są jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcji drobiu w Polsce. Stawiają sobie za cel bycie prekursorem nowoczesnych, ekonomicznych i wysokojakościowych rozwiązań.

Certyfikacja

Zakładowe Systemy Zarządzania oraz Bezpieczeństwa Zdrowotnego Żywności są zgodnie z wymogami i standardami międzynarodowych certyfikatów m.in. BRC, IFS i QS.

Dystrybucja

Transport produktów gotowych, zarówno świeżych, jak i mrożonych, jest realizowany przez wyspecjalizowane firmy spedycyjne, których samochody są wyposażone w kontenery chłodnie/mroźnie. Temperatury, w których przewożone są produkty gotowe, jest stale monitorowana, by zapewnić ciągłość łańcucha chłodniczego.

Posiadane certyfikaty

Dla potwierdzenia wysokiej jakości produktów Farmio, na wszystkich etapach związanych z chowem i obrotem żywnością, są prowadzone audyty przez niezależne jednostki certyfikujące.

Jakość
w obszarze
jajek

Jakość jaj, które nabywa konsument, jest ściśle związana z jakością pokarmu, którym karmione są kury, dlatego Farmio oferuje jaja pochodzące od kur karmionych paszą bez GMO oraz dodatkowo badanych na obecność antybiotyków.

Nasze oczekiwania dotyczące jakości i bezpieczeństwa

Współpraca z Hodowcami odbywa się zgodnie z restrykcyjną polityką jakości Farmio, której kluczowymi elementami są wymogi karmienia kur paszą wolną od GMO oraz przeprowadzanie badań jaj na obecność antybiotyków w niezależnym, certyfikowanym laboratorium.

System kontrolny Farmio podnosi poprzeczkę i wykracza poza obwiązujące standardy w branży, a nam oraz konsumentom daje pewność otrzymywania produktów najwyższej jakości:

  • bieżący monitoring jakości
  • stała opieka pracowników Kontroli Jakości Farmio nad stadami kur niosek
  • współpraca z wyselekcjonowanymi fermami, spełniającymi standardy Farmio

Zobacz naszą strategię jakości jajek w praktyce

Chów

Pracujemy ze starannie wybranymi gospodarstwami kur niosek, w których produkcja jaj Farmio odbywa się w wydzielonych kurnikach. Kurom zapewnione są optymalne warunki chowu, m.in. stały dostęp do świeżej wody i paszy, odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, oświetlenie.

Pasza

Pasza, którą karmione są kury musi być odpowiednio zbilansowana: bogata w składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Pasza nie zawiera także składników modyfikowanych genetycznie. Jest stale kontrolowana pod względem jakościowym, by zapewnić kurom zdrowie, a konsumentom pełnowartościowe i bezpieczne jaja.

Produkcja

Zarówno proces produkcji, jak i pakowania jaj odbywa się zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi i dobrymi praktykami produkcyjnymi. Nioski znajdują się pod kontrolą weterynaryjną. Opakowania jaj oraz sposób ich oznaczania jest zgodny z regulacjami Unii Europejskiej.

więcej

Badania

Realizujemy pionierski ponadstandardowy program badań na obecność antybiotyków w składzie jaj. Próbki jaj pobierane są regularnie na każdej współpracującej fermie. Badania przeprowadza niezależne, akredytowane laboratorium.

więcej

Dystrybucja

Jaja są konfekcjonowane i pakowane niezwłocznie po ich zniesieniu. Następnie jadą bezpośrednio do odbiorów (głównie magazynów sieci handlowych). Najczęściej od zniesienia do wyjechania zapakowanych jaj z ferm nie mija więcej niż 1 doba.

Kontrola

Kontrola jakościowa odbywa się na każdym etapie produkcji: zaczynając od analizy składu paszy, warunków chowu i dobrostanu kur, poprzez badania wyrobu gotowego, a także warunków w jakich transportowane są jaja do magazynu odbiorcy.

więcej

Posiadane certyfikaty

Kluczowym elementem programu kontroli jakości Farmio, są niezależne badania wspierające i uzupełniające działania państwowych urzędów kontrolnych w zapewnieniu bezpieczeństwa produktów wprowadzanych do obrotu.

„Jesteś tym, co jesz” mówi przysłowie. Brak jest badań nad wpływem GMO na organizm człowieka, ale istnieje wiele publikacji naukowych wskazujących na możliwe, negatywne oddziaływanie pokarmów modyfikowanych genetycznie na zdrowie karmionych nimi zwierząt. W czasach tak ogromnej różnorodności artykułów spożywczych, każdy powinien mieć możliwość świadomego wyboru żywności opartej na produkcji wolnej od GMO.

Wierzymy, że dla ludzi i ich zdrowia najlepsze jest to, co naturalne. Naszą misją jest dbanie o naturalne odżywianie wolne od GMO.

GMO to genetycznie zmodyfikowany organizm, którego kod genetyczny został sztucznie zmieniony dzięki zastosowaniu inżynierii genetycznej wymyślonej przez człowieka. Tego rodzaju zmiany nie zachodzą w sposób naturalny w środowisku. Najwięcej kontrowersji budzą modyfikacje genetyczne polegające na wprowadzeniu do danego organizmu roślinnego genu pochodzącego z innego gatunku. Tak powstają „rośliny transgeniczne” odporne na działanie środków chemicznych, używanych masowo przy ich uprawie. Z upraw roślin transgenicznych pochodzą ziarna wykorzystywane przy produkcji żywności oraz pasz, którymi karmione są zwierzęta hodowlane. Stosowanie dużej ilości oprysków dodatkowo powoduje skażenia środowiska.

Polskie prawo co prawda nakazuje producentom oznaczanie produktów żywnościowych zawierających składniki GMO, jednak istnieje wyraźna luka w przepisach, która powoduje, że produkty spożywcze, pochodzące od zwierząt karmionych paszami genetycznie modyfikowanymi, np. kur niosek, nie są objęte tym nakazem(1). Może to budzić wątpliwości, ponieważ soja i kukurydza GMO są powszechnie stosowane do produkcji pasz dla zwierząt (bydła, trzody chlewnej i drobiu).

Wpływ żywności genetycznie modyfikowanej na organizm człowieka nie został jeszcze zbadany, ale w świetle dotychczasowych analiz i eksperymentów istnieje ryzyko potencjalnych zagrożeń. Pomimo, że produkty GMO są dopuszczone do sprzedaży, uważamy naturalne składniki i żywność wolną od GMO za lepszą dla ludzi i zwierząt. Dlatego dajemy konsumentom możliwość dokonania świadomego wyboru żywności, która powstała przy zastosowaniu paszy wolnej od GMO. Chcemy również przekazywać naszym zdaniem istotne informacje na temat GMO, oparte na doniesieniach naukowych i wynikach badań

(1) Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

GMO dotyczy właściwie każdego z nas. Produkty zawierające składniki modyfikowane genetycznie znajdują się praktycznie w każdym sklepie i my – konsumenci, często nie wiedząc o tym, kupujemy je i spożywamy. Warto zapoznać się z problematyką GMO, aby wiedzieć, czym jest żywność modyfikowana genetycznie i dokonywać świadomych wyborów.

GMO to genetycznie zmodyfikowany organizm, którego informacja genetyczna została sztucznie zmieniona dzięki zastosowaniu inżynierii genetycznej.

Tego rodzaju zmiany nie zachodzą w sposób naturalny w środowisku. Najwięcej kontrowersji towarzyszy modyfikacjom genetycznym polegającym na wprowadzeniu do danego organizmu roślinnego genu pochodzącego z innego gatunku. Tak powstają „rośliny transgeniczne” używane m.in. do produkcji żywności i pasz dla zwierząt.

Działania Farmio SA dla zapewnienia wysokiej jakości produktów:

•    Pełna kontrola procesu produkcji

Pracownicy Działu Kontroli Jakości kontrolują każdy etap procesu produkcji jaj, począwszy od składu paszy podawanej zwierzętom, wieku stad kur niosek, poprzez ich warunki chowu, postępowania z gotowym produktem, aż po pakowanie, magazynowanie i transport do magazynów sieci handlowych. Systematycznie prowadzimy także kontrolę dokumentacji na fermach, ocenę sensoryczną jaj, znakowanie etc.  

Farmy współpracując z Farmio posiadają:

- własne odchowalnie kur
- własną mieszalnię pasz
- zakład pakowania jaj
- własny transport i logistykę 

•    Badania jaj na antybiotyki i salmonellę

W ramach certyfikatu Quality Farm prowadzonego przez jednostkę certyfikującą Agro Eko, systematycznie próbki jaj z każdej fermy badane są pod kątem obecności antybiotyków i salmonelli. Badania wykonujemy w renomowanym Laboratorium J.S. Hamilton, legitymującym się bardzo szeroką akredytacją. 
Nie boimy się stwierdzić, że jaja Farmio to prawdopodobnie najlepiej przebadane jaja w Polsce.

•    Jaja Farmio pakowane są w wytłaczanki opatrzone znakiem FSC gwarantującym, że produkt pochodzi ze źródeł zrównoważonej gospodarki leśnej.

Surowiec wykorzystywany do ich produkcji  pochodzi z recyklingu i może podlegać powtórnemu odzyskowi w 100%, opakowania posiadają tzw. neutralność CO2 i są w pełni są biodegradowalne. 
Zaletą masy papierowej opakowań jaj Farmio jest także ograniczenie ryzyka skraplania się pary wodnej na skorupce jaja, ponieważ surowiec, z którego jest wykonana ma zdolność pochłaniania wilgoci i działa jak dodatkowa warstwa ochronna.

1)    Działania z zakresu zrównoważonego rozwoju

Zakłady Drobiarskie Farmio to jeden z największych i najnowocześniejszych zakładów drobiu w Polsce i Europie. Mając powyższe na uwadze czujemy się zobowiązani do dbania o nasze wspólne otoczenie, środowisko, ludzi. Wierzymy, że budując i wdrażając pozytywne wzorce, dokładamy „cegiełkę” do budowania dobrej przyszłości dla przyszłych pokoleń. 

Obszary inwestowania Zakładów Drobiarskich Farmio:

BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI:

  • Współpraca z wyselekcjonowanymi hodowcami dbającymi o dobrostan zwierząt 
  • Stałe badania jakościowe, audyty, certyfikacja 
  • Restrykcyjne normy higieny obowiązujące na każdym etapie produkcji
  • Automatyczny system transportu odpadów na terenie zakładu – zapewniający ich szybkie usunięcie z linii produkcyjnej

LOKALNE DZIAŁANIA SPOŁECZNE:

•    Stała współpraca z lokalnymi przedstawicielami władz gminnych 
•    Zaangażowanie w inicjatywy lokalne 

INWESTYCJE W ŚRODOWISKO:

  • Brak uciążliwości dla otoczenia – zakład jest zlokalizowany w otoczeniu pól i lasów, w znacznym oddaleniu od zabudowań mieszkalnych
  • Nowoczesna i zautomatyzowana linia produkcyjna – pozwalająca na zminimalizowanie zużycia wody, ilości odpadów i energii elektrycznej (m. in. odzysk ciepła z instalacji chłodniczej)
  • Własna trójstopniowa oczyszczalnia ścieków – co pozwala na najbardziej efektywny proces oczyszczania, a tym samym redukcję ilość ścieków
  • Stale poszukujemy ekologicznych rozwiązań wprowadzając opakowania nadające się do recyklingu oraz takie, które pozwalają na zmniejszenie ilości/objętości odpadów 

2) Działania z zakresu ekologii

Małymi krokami możemy uzyskać wiele… dlatego myślimy o ekologii globalnie poprzez realizację różnorodnych działań w ramach specyfiki zakładu produkcyjnego. Wierzymy, że każde nowe działanie w ramach ekologii przyczynia się do poprawy lokalnego ekosystemu, a to przekłada się na całe środowisko.

Co konkretnie robimy w zakresie ekologii:

  • Stale monitorujemy wpływ Zakładu na środowisko poprzez prowadzenie badań w zakresie emisji do powietrza, hałasu, ścieków
  • Posiadamy nowoczesną linię produkcyjną, dającą oszczędność w zakresie zużycia wody, energii elektrycznej i ilości odpadów
  • Własna, trójstopniowa oczyszczalnia ścieków – pozwala znacząco zmniejszyć ilość zanieczyszczeń 
  • Opakowania plastikowe zastępujemy biodegradowalnymi, zachęcając także naszych Partnerów biznesowych do stosowania takich rozwiązań
  • Na terenie zakładu znajdują się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, a pracownicy zobligowani są do bieżącej segregacji

Dołącz
do nas :)

Dowiedz się na jakie stanowiska aktualnie poszukujemy kandydatów i przekonaj się sam dlaczego warto z nami pracować.

Zobacz aktualne oferty pracy

Skontaktuj się z nami już teraz i dowiedz się co jeszcze możemy Ci zaoferować.

Skontaktuj się