Dla dobra
pracowników
i firmy

Jesteś świadkiem łamania prawa? Powiedz nam o tym.

Jeśli zauważyłeś, usłyszałeś lub doświadczyłeś działań, które godzą w szeroko rozumiane dobro firmy i/lub jej pracowników i chciałbyś to zgłosić, to jesteś we właściwym miejscu.

Platforma SYGNANET zapewnia ochronę osób zgłaszających nieprawidłowości i zabezpiecza ich przed działaniami odwetowymi.

  • nie jesteś pewien czy Twoje zgłoszenie podlega ochronie?
  • obawiasz się konsekwencji swojego zgłoszenia?
  • nie wiesz jakie masz prawa w tym względzie?

Wejdź na: https://pomocdlasygnalisty.pl/ i dowiedz się więcej.

Zgłaszanie
nieprawidłowości

Uruchomiliśmy specjalną stronę www, za pomocą której możesz poinformować o łamaniu prawa. Umożliwia to platforma SYGNANET dedykowana dla Spółki:

https://app.sygnanet.pl/zdfarmio/pl

To tutaj dokonacie zgłoszenia, które otrzyma Koordynator ds. naruszeń, wykonujący czynności następcze przy pomocy powołanej w tym celu Komisji.

Osoba fizyczna, która działając w dobrej wierze, zgłasza nieprawidłowości w środowisku pracy. Mogą to być zarówno pracownicy etatowi, jak i osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, lub współpracująca ze spółką, także stażyści, kandydaci do pracy oraz byli podwładni.

Zakres zgłaszanych nieprawidłowości obejmuje działania lub zaniechania sprzeczne z przepisami między innymi w obszarach takich jak ochrona zdrowia, prywatności, prawa konsumentów, bezpieczeństwo produktów, transportu, zdrowia i dobrostanu zwierząt, ochrona środowiska, finanse.

Podstawą prawną ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości jest Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. 2024 poz. 928). Kluczowym elementem Ustawy jest zakaz wszelkich form działań odwetowych m.in.:

  • dyskryminacji lub mobbingu,
  • zwolnieniu z pracy,
  • negatywnej ocenie wyników pracy lub negatywnej opinii o pracy,
  • przymusie, zastraszaniu lub wykluczeniu.

Osoby zgłaszające naruszenia są chronione przed odpowiedzialnością za przekazywanie informacji, o ile nie działały w złej wierze i miały podstawy sądzić, że ujawniane informacje są prawdziwe.

Dane osobowe pozwalające na ustalenie tożsamości zgłaszającego nieprawidłowości, nie podlegają ujawnieniu nieupoważnionym osobom,
chyba że za jego wyraźną zgodą.