Czy wiesz, że...
- Rośliny najczęściej poddawane modyfikacją genetycznym to: kukurydza, soja, rzepak i bawełna.
- W 2013 roku ok. 80% uprawianej na całym świecie soi stanowiła soja modyfikowana genetycznie. Powierzchnia upraw soi GMO z roku na rok rośnie.
- Soję i kukurydzę GMO powszechnie stosuje się do produkcji pasz dla drobiu.
- Bezpieczeństwo soi i innych roślin GMO oraz ich wpływ na zdrowie człowieka nie został jeszcze zbadany.
- Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem artykuły żywnościowe pochodzące od zwierząt karmionych paszami genetycznie modyfikowanymi nie muszą zawierać informacji na ten temat. Dlatego na opakowaniach różnych produktów pochodzenia zwierzęcego, np. jaj, nie znajdziemy takiego oznaczenia.
- Pierwszą zmodyfikowaną genetycznie rośliną, która została wprowadzona do sprzedaży w USA w 1994 roku był pomidor o nazwie Flavr Savr. Modyfikacja genetyczna tej odmiany pomidora polegała na zmniejszeniu w nim aktywność genu, który odpowiada za proces dojrzewania i mięknięcia warzywa. Badania wykazały, że pomidory te nie spełniają "rozsądnych kryteriów nieszkodliwości", czyli standardowego poziomu bezpieczeństwa dla zdrowia według organizacji FDA (Food and Drug Administration). W 1997 roku zostały wycofane z rynku.
---------
(1) James C., 2013 report on Global Status of Biotech/GM Crops, ISAAA, Ithaca, NY, 2014
(2) Robert J. Scheuplein, Memo to the FDA Biotechnology Coordinator and others, “Response to Calgene Amended Petition,” Alliance for Bio-Integrity (October 27, 1993)