Farmio to pierwsze jaja:
- dodatkowo przebadane na antybiotyki
- od kur karmionych paszą bez GMO

 

Co to jest GMO?

GMO
Dowiedz się więcej o żywności modyfikowanej genetycznie i o tym dlaczego warto jej unikać więcej »

Jak obchodzić się z jajkiem?

Banner

Gotowanie jaj

Gotowanie jajek wydaje się prostą czynnością, jednak bardzo często jajko na twardo lub miękko, na które akurat mamy „smaczek”, nie udaje się. By przyrządzić ulubione jajko na miękko, półtwardo lub twardo musimy skrupulatnie pilnować czasu gotowania –  tutaj jedna minuta może całkowicie zmienić efekt końcowy.

Jajka delikatnie wkładamy łyżką do wrzącej wody. Jeśli wyjmujemy jajka prosto z lodówki powinniśmy szpilką zrobić dziurkę w ich okrąglejszym końcu by uniknąć ich pęknięcia. Woda w czasie gotowania jajek nie powinna mocno bulgotać, ale zaledwie lekko drgać.

Jajka możemy ugotować na miękko, półtwardo lub twardo. W zależności od oczekiwanego efektu końcowego i rozmiaru jajka gotujemy odpowiednią ilość czasu. Pomoże poniższa tabela:

Efekt końcowy Rozmiar jajka Jajko o temperaturze pokojowej
wkładane do wrzątku
Jajko z lodówki
wkładane do wrzątku
Miękko S 3:40 4:20
M 4:20 5:00
L 4:50 5:40
XL 5:30 6:20
Półtwardo S 4:20 5:10
M 5:10 5:40
L 5:50 6:30
XL 6:40 7:30
Twadro S 5:30 6:00
M 6:20 6:50
L 7:20 8:00
XL 8:20 9:00

Jajka gotowane w koszulce

Inną potrawą z gotowanych jaj są tak zwane „jajka w koszulce”. Mogą stanowić ciekawą alternatywę dla jaj tradycyjnie gotowanych w skorupkach. Ich przygotowanie jest proste i szybkie.

Jajko rozbijamy i wlewamy z jak najmniejszej wysokości prosto do wrzątku zagotowanego np. w rondelku UWAGA! Woda nie powinna zbyt mocno bulgotać, ponieważ białko wtedy za bardzo się rozleje. Gotujemy je w zależności od oczekiwanego stopnia ścięcia żółtka od 2 do 4 minut. Po wyjęciu z wody idealnie nadaje się prosto na kanapkę lub jako element innych dań.