Farmio to pierwsze jaja:
- dodatkowo przebadane na antybiotyki
- od kur karmionych paszą bez GMO

 

Co to jest GMO?

GMO
Dowiedz się więcej o żywności modyfikowanej genetycznie i o tym dlaczego warto jej unikać więcej »

Jak obchodzić się z jajkiem?

Banner

Przechowywanie jaj

Jajka po zakupie mogą zachować świeżość od kilku do nawet 28 dni w zależności od warunków, w jakich są przechowywane. Poprzez zastosowanie się do kilku zasad przechowywania możemy znacząco spowolnić naturalny proces starzenia się jaj.

Odpowiednio niska temperatura

Zachowanie odpowiednio niskiej temperatury przechowywania jaj jest podawane jako najistotniejszy czynnik wpływający na zachowanie ich świeżości. Najlepszym miejscem na przechowywanie jaj jest lodówka (chłodziarka) z temperaturą  ok. 4-5 stopni Celsjusza. Niska temperatura zapobiega wyparowywaniu wody z jajka, przez co jajko nie starzeje się szybko i dłużej zachowuje swoje walory odżywcze i smakowe – nawet do 4 tygodni.

Suche i zacienione miejsce

Jeśli przechowywanie jaj w lodówce nie jest możliwe, należy znaleźć dla nich inne, suche, zacienione i najlepiej przewiewne miejsce. W takich warunkach świeżość jaja zostanie zachowana przez około 2 tygodnie.

Odseparowanie od aromatycznych produktów

Skorupka jaja zbudowana jest z mikroskopijnych porów, którymi do jego wnętrza doprowadzane jest powietrze, ale przez które również mogą być pochłaniane nieprzyjemne zapachy z zewnątrz. By uniknąć przesiąknięcia jaj zapachami pochodzącymi z lodówki należy jaja trzymać w oddzielonych w lodówce miejscach lub w zamkniętych opakowaniach.

Ułożenie okrągłym końcem do góry

Jajko ma dwa końce – jeden jest bardziej zaokrąglony, a drugi bardziej spiczasty. W zaokrąglonej końcówce jaja znajduje się komora powietrzna jajka. Rozmiar tej komory pomaga ocenić jakość jaja – im jest ona większa, tym jajko jest mniej świeże. Ułożenie jajka komorą powietrzną do góry (a więc zaokrągloną końcówką) może spowolnić proces jej powiększania się, a tym samym starzenia się.

Zachowanie naturalnej struktury skorupki

Skorupka jaja jest pokryta tzw. kutykulą – to cienka warstwa glikoproteinowa, która zapobiega przenikaniu większych drobnoustrojów przez pory do wnętrza jaja oraz utracie wilgotności. Dlatego należy uważać, by nie uszkodzić skorupki jaja. Nie  należy również czyścić ani myć jaj po zakupie, aby nie naruszyć kutykuli – naturalnej warstwy ochronnej jajka.

Mrożenie

Jajka można mrozić (po usunięciu skorupki). Można je mrozić w całości lub oddzielnie białka i żółtka, umieszczając je w zamkniętych i szczelnych pojemnikach.

Podsumowując, najlepszym miejscem na przechowywanie jaj po zakupie jest lodówka, a zwłaszcza specjalnie wydzielone miejsce na jajka odcinające je od zapachów z innych potraw. Jajka trzymamy ustawione okrągłym końcem do góry. Myjemy je tylko bezpośrednio przed użyciem. Tak przechowywane jajko zachowa świeżość do 4 tygodni.