Farmio to pierwsze jaja:
- dodatkowo przebadane na antybiotyki
- od kur karmionych paszą bez GMO

 

Czy wiesz, że?

Już ok. 80% uprawianej na całym świecie soi stanowi soja modyfikowana genetycznie.
więcej »

Co to jest GMO?

GMO
Dowiedz się więcej o żywności modyfikowanej genetycznie i o tym dlaczego warto jej unikać więcej »

Jak obchodzić się z jajkiem?

Banner

Jajka ? właściwości lecznicze

Walka z otyłością

Jajka są świetnym składnikiem diety odchudzającej. Zjedzone rano 2 jajka zapewniają sytość i zmniejszają apetyt na cały dzień – dzięki takiemu śniadaniu zjadamy w ciągu całego dnia około 400 kcal mniej niż w przypadku innego śniadania o podobnej wartości energetycznej. (1)

Składniki jaj poprawiają również metabolizm. Dzięki nim spalamy więcej tkanki tłuszczowej niż konsumując inne produkty o tej samej liczbie kalorii. Dzieje się tak głównie za sprawą białka jaja, które jest cennym budulcem mięśni i ma bardzo wysoki poziom przyswajalności. Nasz organizm do strawienia 2 jajek zużywa 70 kcal. Ponadto żółtko jajka ma wysoką zawartość witaminy B12, która również pomaga zbijać tłuszcze w organizmie, ponieważ poprawia trawienie i przyśpiesza przemianę materii.

Jeśli chcemy uzupełnić dietę odchudzającą w jajka wybierajmy raczej jajka gotowane, ponieważ smażone są trawione wolniej oraz bardziej kaloryczne z uwagi na tłuszcz, na którym są przygotowywane oraz dodatki, z którymi je spożywamy.

Skorupkoterapia

Skorupka jaja to niemalże najcenniejsze źródło skorupkoterapiawapnia jakie występuje w przyrodzie. Skorupka jaja to w 95% węglan wapnia, którego przyswajalność dla organizmu człowieka osiąga poziom około 90%. Ponadto w skorupce znajdują się inne, cenne dla organizmu mikroelementy, m.in.: żelazo, miedź, fluor, cynk i krzem. Skorupka jaja ma skład porównywalny do składu zębów i kości człowieka. (2)

Niedobór wapnia w organizmie człowieka powoduje zmniejszenie gęstości mineralnej kości, co z kolei może prowadzić do rozwoju osteoporozy, która dotyka coraz młodszych ludzi, a nawet dzieci. Skorupkoterapia może okazać się pożyteczna w leczeniu i profilaktyce osteoporozy z uwagi na bardzo wysoką przyswajalność wapnia pochodzącego ze skorupek. Poza tym jest to terapia niedroga i nie powoduje skutków ubocznych.

Węgierskie i niemieckie badania nad wpływem skorupki na organizm człowieka potwierdziły ich pozytywny wpływ na zahamowanie łamliwości włosów i paznokci, krwawienia dziąseł, bezsenności, nadpobudliwości, astmy i zaparć. Zauważono również zmniejszenie w organizmie człowieka poziomu pierwiastków promieniotwórczych. (3)

Jak przygotować skorupki do spożycia?

Skorupki ze świeżych, umytych i nie ugotowanych jaj należy wyparzyć około 5 minut we wrzątku by oczyścić je z zabrudzeń i drobnoustrojów. Po wysuszeniu mielimy blenderem lub w maszynce do kawy. Zmielone skorupki możemy spożywać z sokiem wyciśniętym z cytryny lub dodać do dowolnego posiłku – można je wymieszać z ziemniakami, kaszą, z jogurtem lub twarożkiem.

Zalecana dzienna dawka skorupek nie powinna przekraczać 1g. Dwa razy w roku, na wiosnę i na jesień, możemy zrobić 30 dniową kurację i spożywać w jej trakcie do 2g skorupek. (3)


** Artykuł zamieszczony w celach informacyjnych. Artykuł nie może być traktowany jako porada lekarska i nie zastąpi wizyty u lekarza.

---------

(1) http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,371578,jaja-na-sniadanie-moga-pomoc-w-odchudzaniu.html
(2) http://naukadlazdrowia.pl/skorupki-jaj-kurzych-niedoceniane-zrodlo-wapnia/
(3) M. Tombak „Droga do zdrowia”, Przedsiębiorstwo Księgarskie „WOLUMEN", Łódź 2000

więcej przypisów »